Alapfelszerelés

  Örök téma és mindig vita tárgya. Vannak akik mindent egy szál késsel akarnak megoldani. Ők azok, akik nem tudják vagy nem akarják tudomásul venni azt, hogy a bushcraft, az nem túlélés. Miért mondom ezt? Egyszerű. A túlélés egy rövid távú dolog, ami egy adott helyzetből való menekülés idejére vonatkozik. Nem létezik olyan, hogy hosszú távú túlélés. Nem beszélve arról, hogy a túlélés nem csak természetes környezetre korlátozódik, míg a bushcraft elképzelhetetlen urbánus környezetben. A felszerelés szükséglet is eltérő. Bushcraftban nem egy eszközzel próbálunk mindent megoldani. Praktikumra törekszünk, hiszen a speciális feladatokat, speciális eszközökkel végezzük. Ezeket vagy a helyszínen állítjuk elő, vagy magunkkal visszük. 
  Kés: Sokak Szent Grálként tekintenek rá és fetisizálják. Véleményem szerint ez felesleges. Bizonyos mennyiségű tapasztalat megszerzése után, szinte az egyik legkevesebbet használt eszközzé válik. Nem fogok külön kitérni rá, hiszen regényt lehetne írni a kések tipusairól, a különböző acélokról és a leélezések fajtáiról. Tény, hogy meg kell tanulnunk a különböző feladatokat megoldani késünkkel. Kezdésnek egy olcsó Morát javaslok. Így nem vered magad kezdeti költségekbe és ha elrontasz valamit, nem ér jelentős anyagi kár sem. Ezek az olcsó munkakések meglepően jól használhatóak erdei környezetben. Én személy szerint a szénacél verziókat részesítem előnyben. Könnyen borotva élesre fenhetőek, aránylag jó éltartók, és nagyon finom él alakítható ki rajtuk. A méretük is ideális mindenes munka késnek
  Fűrész: Nincs hatékonyabb eszköz, ha fa anyag darabolásáról van szó. A legkevesebb energiával és leggyorsabban dolgozhatunk vele. Általában két típusát használjuk. A bicska fűrészek könnyűek, kis helyet foglalnak és általánosságban bőven elégnek bizonyulnak. Létezik húzó- és toló - húzó fűrész is. Lehetőség szerint az utóbbit válasszuk. A másik típus a keretes fűrész. Szintén könnyű, bár nagyobb helyet foglal, sokkal hatékonyabb a bicskafűrésznél, hiszen a kisebbek is kb kétszer hosszabb vágó felülettel rendelkeznek, viszont a keret magassága és kialakítása befolyásolja az átvágható átmérőt. Ha több napra elég tüzelőnek valót dolgozunk fel, felbecsülhetetlen segítség. Tábori körülmények között is elkészíthető, ha rendelkezünk megfelelő fűrész lappal. Az erdő törvény maximum 30 cm laphosszúságú fűrészek használatát engedélyezi. 
  Balta: A felszerelésünk legsokoldalúbb darabja. Sokan csak hasogatnak vele, de a tüzelő előkészítésén kívül sok mindenre használható, ha tisztában vagyunk használatának mikéntjével. Még a legkisebb túra balták és a könnyű tomahawkok is messze hatékonyabbak azoknál a nagy késeknél, amikkel sokan helyettesíteni próbálják őket. Legyen szó darabolásról, hasításról, faragásról, ételelőkészítésről, kalapálásról, ezek mind megoldhatók egy baltával. Az erdő törvény maximum 500 gramm fejtömegű balták használatát engedélyezi. 
  Gyalogsági ásó: Egy ásóbottal helyettesíthető, bár hatékonyságában meg sem közelíti az ásót. Hasznos lehet táborépítésnél, kemence készítésénél, gödörtűznél és még sorolhatnám... Nem utolsó sorban serpenyőként is használható. 
  Szikravető: Az úgynevezett ferrocerium rudak nagyban megkönnyítik a tűzgyújtást. Vizesen, hidegben, melegben egyformán működnek. Sokféle gyártmány elérhető. Létezik rövid és hosszú utas is. Az összes általam kipróbált típus közül kiemelkedik a Light my Fire által gyártott Army szikravető. Megbízhatóan működik és állandó az előállítás minősége is. Nagyjából 3000°C - os szikrákat ad le. Megfelelő gyakorlattal nem maradunk tűz nélkül. 
  Fúró: Ebben a hobbyban általában az úgynevezett cigányfúrókat használjuk. A viricselésen és fagyléc csapoláson kívül, remek és tartós, kötöző anyag nélküli kötéseket hozhatunk létre a segítségével táborépítésnél, vagy a kiépített táborhely berendezésénél. Hasznunkra lehet még eszköz készítés közben is. Érdemes különböző átmérővel többet beszerezni. 
  Főzőedények: Remek időtöltés a szabadtüzes főzés. Jelenleg a gasztro bushcraft az, ami a legtöbb embert megmozgatja és kiviszi a szabadba. Rengeteg típusú outdoor edény beszerezhető, azonban érdemes olyat választani, amit a fülénél fogva biztonságosan rögzíthetünk a tűz felett. Egy személy részére minimum 750ml térfogat szükséges az egyszerűbb fogásokhoz. Az ennél kisebbek maximum egy bögrényi instant leves készítésére alkalmasak. Rengeteg féle serpenyő és grillrács elérhető, tehát válogathatunk kedvünkre. Közkedvelt még a mátrai sütődiszkosz is. Ebben szintén rengeteg féle étel készíthető, azonban használatát tanulni kell. Azt azért el kell mondanom, hogy sokféle étel elkészíthető ezek nélkül is. 
  Vágódeszka: Na ne már! Minek cipeljem még ezt is? Tehetitek fel a kérdést. Azért mert igen sűrűn használjuk étel készítésnél. A jó hír viszont, hogy nem kell cipelni, hiszen egy nagyobb kidőlt fán kiváló vágódeszkához hasonló felület alakítható ki egy pár perces munkával. 
  Kulacs, csajka, evőeszköz: A kulacsban vizet tárolunk, a csajkából eszünk, az evőeszközt pedig nem magyarázom túl. 
  Kötélzet és kötöző anyag: 15-20 méter 550-es Paracord bármikor jól jöhet. Ponyva menedék állításánál, vagy a csomók gyakorlásához lesz rá  leginkább szükséged. Kötöző anyagként spárgát használok, amit egy hálókötőtűre tekerve hordok magammal. Kis helyen elfér, szükség esetén erős anyag sodorható belőle, és olcsó. Természetes menedék készítésénél csapdakészítésnél (természetesen csak gyakorló célzattal, összerakás után azonnal szétszedve) használom leginkább. 
  A fentebb listázott felszerelések nem kötelező darabok, és nem elvárás, hogy mind nálad legyenek egy bushcrafton. Azokat a tárgyakat szedtem itt össze, amik közül szemezgethetsz, ha neki indulsz a vadonnak. Érdemes előtte fejben összeállítani a programot és annak megfelelően pakolni. Ez azonban nem egy teljes lista, ajánlott az előző cikkemben ismertetett tárgyakkal kiegészíteni: 10 fontos tárgy a hátizsákban
Az éjszaka kint töltéséhez szükséges felszerelésre a következő cikkemben térek ki: Aludj az erdóben

Megjegyzések