Az ideális táborhely


  Amikor szóba kerül a bushcraft, első teendőként mindenki a tűzgyújtást javasolja. Azonban ha bele olvasunk pár vadonbéli túléléssel foglalkozó könyvbe, azok ajánlása szerint mégsem a tűz az elsőszámú prioritása az erdei létnek. Valahogy mindig a menedék az első a sorban. Mielőtt bőszen nekiállunk építkezni, meg kell találnunk az ideális táborhelyet. Sokszor hallottam már, elég ha vízszintes és száraz, ez azonban nem így van....

  Nos, lássuk milyen szempontokat vegyünk figyelembe a táborhely kiválasztása során.
Keressünk lehetőleg vízszintes területet a fekhelyünknek, de egy kis lejtés nem probléma. Ilyen esetben mindig a lábunk legyen a lejtő irányában, ellenkező esetben vagy elgurulunk, vagy fázni fogunk, mert nem jut kellő vérmennyiség a lábainkba. Vizsgáljuk meg a talajt alaposan! Kerüljük a mérgező, tüskés növényeket. Keressünk hangyabolyra utaló jeleket. Közvetlen közelünkben ne legyen olyan fa, aminek a teljes törzséről vagy nagyobb ágairól teljesen hiányzik a kéreg. Ez egy, a közelben lévő lódarázs fészek biztos jele, ők kellemetlen szomszédságot jelentenek. Figyeljük meg, nem süppedős e a talaj a lábunk alatt. Ha igen, akkor nedves még ha nem is látszik. Közvetlen sziklafal vagy meredek löszfal alatt ne üssünk tábort az omlásveszély miatt. 

  Általában erdőben táborozunk, ahol sok a fa. A fák gyönyörűek, árnyékot adnak, de ha kicsit szelesebb vagy netán viharos az időjárás, veszélyesek lehetnek ránk nézve. Az erős szél sok esetben tör le ágakat vagy dönt ki gyökerestől egész fákat. Egy nagyobb letört ág akár több mázsa is lehet, nem kellemes ha rászakad az emberre. Ha a talaj megfelelőnek is tűnik, mindig nézzünk a fejünk fölé! Ellenőrizzük nincs e felettünk elszáradt vagy korhadt ág, fatörzs, ami ránk eshet vagy dőlhet. A fák növési irányából következtethetünk az uralkodó szélirányra is, ami befolyásolhatja azt, hogy milyen messze eshet a fától egy-egy ág. Jobb, ha kellő távolságot tartunk ezektől. Vannak bizonyos fa fajták, amik jellemzően kerülendők. A bükk magas, lombos, de a gyökérzete a felszínen terül szét, ezért az erős szél könnyen kifordíthatja a földből.  Szeles időben kerüljük a bükkösöket.Bár a hajlongó hatalmas fák gyönyörűek, amikor irtózatos robajjal elkezdenek dőlni az életveszélyes és félelmetes élmény. Higgyétek el, nem akarjátok átélni... 
Az öreg fenyők is könnyen dőlnek, de hajlamosak derékba törni is. A nyárfák nagyobb ágai pedig könnyen lehasadnak. Az árterekben sok a teljesen elkorhadt fa, legyünk résen és ne táborozzunk alattuk! Sokszor vonzó egy patakmederben, vagy az árterekben a közvetlen vízparton tábort állítani. Vegyük figyelembe, hogy egy  nagyobb eső után, könnyen elmoshat minket a megemelkedő víz. Tartsunk biztonságos távolságot! Ha sikerült a megfelelő helyet megtalálni, még nem vagyunk készen. Azt táborozásra alkalmassá is kell tenni. Fekhelyünket meg kell tisztítani a kövektől, göröngyöktől, ágaktól. Amennyire lehet simítsuk el a felszínt. Apró jelentéktelennek tűnő gallyacskák először nem tűnnek fel ha rájuk fekszünk, de 2-3 óra múlva már olyanok mintha fatörzseken feküdnénk. Legyünk alaposak. 

  A táborhely kialakításánál próbáljuk meg a lehető legkevésbé megbolygatni a környezetünket, ne feledjük csak vendégek vagyunk!

Megjegyzések