Aludj az erdőben...

  Ez akár egy Z kategóriás horror címe is lehetne, de mégis komolyan gondolom. Aki egy ideje már foglalkozik bushcrafttal, annak előbb utóbb szöget üt a fejében a gondolat. Ez jó, hiszen egy új szintre emeli a kapcsolatunkat a természettel. Szinte hallom a felhördüléseket - Milyen kapcsolat? Kimegyek mert fasza gyerek vagyok és bebizonyítom, hogy le tudom győzni az elemeket… Pedig bizony kapcsolat ez, nem is akár milyen! Türelemre, megértésre, odafigyelésre és tiszteletre tanít. Ha ezek hiányoznak, akkor bizony hamar jön a tasli amit Természet Anyánk könyörtelenül kioszt. Mert nem tudjuk legyőzni! Beilleszkedni és benne élni lehet, de legyőzni sosem fogjuk tudni. A mi természeti viszonyainak között egy éjszakát bármilyen körülmények között, szinte felszerelés nélkül is túl lehet élni, bár ez az időjárás függvényében, nem csekély egészségügyi kockázatot jelenthet ránk nézve. Éppen ezért, most azokat a felszerelési tárgyakat szeretném bemutatni, amik az éjszaka biztonságos és komfortos eltöltéséhez ajánlottak.
  A legfontosabb talán az évszaknak és az időjárási körülményeknek megfelelő ruházat, hiszen ha napközben nem fagytunk csonttá, már az éjszaka is kellemesebben indul.
  Derékalj:
A derékalj szerepe az, hogy elszeparáljon bennünket a talajtól, ezáltal megóvjon minket a kihüléstől. Kiválasztásánál lehetőségekben bővelkedünk, hiszen számos típus elérhető. Az egyszerű és olcsó polifoamtól a high tech önfelszívós matracokig bármi lehet, ami személyes igényeinknek és pénztárcánknak is megfelel. Nyugodtan tartsátok a kényelmet is szem előtt, elvégre az éjszaka pihenésre való. Léteznek természetes derékaljak is, amiket a táborozás helyszínén készítünk el. Ez lehet akár egy egyszerű halom avar, vagy fű, de egy félbe hajtott pokróc is. A lényeg, hogy a funkciójának megfeleljen. 

  Hálózsák vagy pokróc:
A hálózsákot mindig évszaknak megfelelően válasszuk. Egy könnyű nyári és egy téli zsákkal lefedjük az egész évet. Pár szó a hálózsákok értékeiről. Az extrém tartományt ne vegyük figyelembe! Számunkra a komfort és komfort limit a mérvadó. Ez jelöli azt a tartományt, ahol viszonylagos kényelemben alhatunk. A komfort limitből is mindig vegyünk le pár fokot, hiszen senki sincs tökéletes egészségi állapotban egy bizonyos kor felett. Éjszaka lehül a levegő, még nyáron is előfordulhat, hogy ébredés utáni első pillantásunk deres fűre vetjük. A nyári zsáknál érdemes olyat választani, aminek alsó értéke 0-5°C közé esik. Ezzel nem érnek meglepetések. Téli zsáknál a lehető legjobbat vegyük, amit megengedhetünk magunknak, de érdemes komfort limittel bőven – 10°C alá menni. Léteznek komplett rendszerek, amik részeit külön is használhatók, egyszerre azonban egy téli zsákot kapunk. Ezek is jó alternatívát jelentenek. Fontos tudni, hogy egy komoly hálózsák nem olcsó.
A lópokróccal más a helyzet. Tavasztól őszig egyet, télen kettőt szoktam magammal vinni. A meleg nyári éjszakákat leszámítva, itt tűz mellett alszunk. Kezdőknek maximum nyáron ajánlom. Ősszel és télen megfelelő rutin hiányában legyen B terv! Ez vagy megfelelő hálózsákot, vagy fűtött helységet jelent. Ne vegyük félvállról, könnyen maradandó egészségkárosodás lehet a vagánykodás vége.
  Menedék:
A menedék hivatott megvédeni minket az időjárás viszontagságaitól. Ez lehet természetes menedék, sátor, ponyvamenedék, de egy bivakzsák is. A saját komfortfokozatodnak megfelelő típust válaszd. Mindnek megvan az előnye és a hátránya is. A lényeg, hogy gyorsan és jól meg tudd építeni, ha kell. A természetes menedékeknek sajátos hangulata van, valamint jóleső sikerélményt adnak, ha sikerült megfelelően meg építeni. A ponyvából számtalan menedék típus építhető, ami akár egészen nyitott, de akár sátorszerűen zárt is lehet. Gyorsan megépíthető és átalakítható. Egy személy részére minimum 2x3m ponyva ajánlott, de a 3x3m kényelmesebb méretű menedék építését teszi lehetővé. A ponyva menedékeknek általában nincs aljuk, erre a célra a ponchóm, vagy egy hővisszaverő ponyvát használok. Sátorból szintén rengeteg variáció elérhető. A bivakzsák gyakorlatilag egy vízhatlan héjréteg, amibe belefekszünk és magunkra zárjuk. Én nem szeretem, olyan hullazsák szerű cucc, bár néha nagyon praktikus tud lenni.

  Kötél:
A menedéképítés, ponyva feszítés  fontos eleme a kötél. Legyen nálunk mindig 10 - 15 m parakord, berántózsineg, ruhaszárítókötél, vagy bármi amivel a feszítési - és kötözési feladatokat el tudjuk végezni. 

Ezek azok a felszerelési tárgyak, amikből össze tudjátok állítani a saját felszereléseteket, a saját komfortszinteteknek megfelelően. Nem szentírás, a saját tapasztalataitoknak megfelelően nyugodtan térjetek el tőle. A cikket csupán iránymutatásnak szántam. Éppen ezért az ismertetők nem teljeskörűek, hiszen valamiről később is kell írnom... 

Megjegyzések